İNŞAAT PROJELERİNDE SÖZLEŞMENİN ÖNEMİ

Merhaba sayın okurlar , bu yazımda size inşaat projelerinde işveren-yüklenici-alt yüklenici pozisyonlarında çalışan bir çok paydaşın projeyi gerçekleştirirken hangi kriterlerin göz önünde bulundurulması, işin kalitesinin hangi standartlara göre sabit kalması firmaların kendi haklarını nasıl belirlemesi işin teknik açıdan nasıl yapılacağı hakkında yazılı denetim mekanizması olan sözleşme hakkında bilgi vereceğim.

Sözleşme ; Belirli bir amaç dahilinde iki veya daha fazla taraf arasında yapılan tarafların kendi iradelerini karşılıklı ve birbirine uygun olarak beyan ederek kurulan taraflar arasında hukuki sonuç ortaya çıkaran anlaşmalardır.

İnşaat sözleşmelerinin içeriğini oluşturan bir çok başlık vardır her şeyin net bir şekilde ortaya koyulması işin kalitesi açısından en önemli kriterlerdir.

 • Taraflar
 • Proje Kapsamı
 • Proje Süresi
 • Proje Maliyeti
 • Sözleme Ekleri ve Sözleşme Dokümanları

Sözleşmenin içeriğinde en yoğun dokümanların , çizimlerin gerekli bilgilerin çoğunluğu açısından sözleşme ekleri ve dokümanlar kısmı detaylı bir şekilde incelenmelidir.

Sözleşme dokümanlarını oluştururken detaylar ve tüm koşullar özenle hazırlanmalı ve detaylı bir incelemeye tabii tutulması gerekir.

 • Ana Sözleşme : Tarafların imzaladığı 3-4 sayfadan oluşan sözleşme
 • Genel Koşullar: Sözleşmeniz hangi kontratları hüküm görüyorsa (Örneğin FIDIC sözleşmeleri) genel koşullar çerçevesinde ele alınır.
 • Özel Koşullar: İşverenin kendisine ait koşulları eklediği bölüm özel koşullara eklenir.
 • İş Programı : İşverenin veya yüklenicinin oluşturduğu iş planlamasının eklendiği bölümdür.
 • İş Kapsamı : Saha ve Faliyet alanlarının açık bir şekilde belirtilmesi bölümüdür.
 • Teknik Şartnameler : Sahada uygulanacak imalatların fenni ve usulü şartlara göre oluşturulmasının izahıdır.
 • Çizimler : İmalat resimlerinin sözleşmeye eklenmesidir. Proje tipine göre konsept çizimleride olabilir.
 • Keşif Cetveli : Projeye başlanmadan önce yapılan maliyet , metraj , birim fiyatları gösteren bilgiler.
 • Teklif Dosyası , İhale Dokümanları : İşin alınma aşamasındaki bilgiler.
 • Ekler : Teminat mektubunun nasıl olması gerektiği vb. belgelerdir.

Sözleşmelerin içeriğini oluşturan bu maddeler işveren, yüklenici , alt yüklenici tarafları arasındaki hukuku , iletişimi sorumlulukları oluşturur. Tarafların birbirleriyle konuşacağı dilin tamamıdır.

KAYNAK : İMO-İstanbul 21.01.2019 Seminer Notları

Sözleşmeler neden ihtiyaç vardır ve önemi nedir ? Projelerimizde yolunda gitmeyen işler olabilir ve bu işlerin bir doğruluğa teknik aşamalarının masaya yatırılması ve çözüme gidilmesi gerekir. Bu yüzden sözleşme haklarımızı bilmeli , korumalıyız. İşlerin teknik şartnamelerini inceleyip uygulamalıyız.

Örneğin ; projemizde tuğla duvar imalatı uygulanıyor. İşin kontrolü esnasında derz boşluklarının yeteri kadar doldurulmadığı , şaşırtmalı bir şekilde tuğla diziminin bazı yerlerde var bazı yerlerde yok olması , tuğlaların imalatı yapılmadan önce ıslatılmaması , 3-4 metre de bir ip atılıp (şakül) düzenin sağlanması gibi teknik açıdan kabul görmeyen bu yapılan uygulamaların teknik şartnamede belirtilen ; tuğla duvar imalatına başlamadan önce tuğlalar ıslatılmalı , 1 metrede bir ip atılmalı ,derz boşluklarının boşluk kalmayacak şekilde doldurulması ,gibi işin izahı yapıldığı şartnameleri iyi okuyup ve bilip projenizde kaliteli işler ortaya çıkarırsınız ve hakkınızı koruyabilirsiniz.

Unutmamalıyız ki bir projeyi istediğimiz zaman, kalite,kapsam ve maliyet açısından tamamlamak için sözleşmeler oluşturulmalı ve her ayrıntı açık bir dille oluşturulmalıdır.

Yorum bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: